تبلیغات
امان از روز غفلت... - ما هم از روحانی و ظریف مچکررررررریم!!!!
 

نگاهی خلاصه وار به مفاد توافقنامه ژنو// بالأخره مذاکرات تیم هسته‌ای کشورمان با 1+5 پس از چند روز تلاش فشرده و گفتگوهای طولانی  با امضای توافقنامه به پایان رسید و بلافاصله بیانیه‌ای - که به گفته منابع غربی تدوینش نبرد کلمه‌ها بود - منتشر شد. همین مقدار تلاش و جدیت برای احقاق حق مردم در مقابل حریفانی زورگو و باج‌خواه، جای تشکر دارد و مردم - صرفنظر از نتیجه -  این کوشش‌ها را فراموش نمی‌کنند چنانچه استقبالی در خور عملکردشان از تیم مذاکره کننده بعمل آمد اما درخصوص توافقنامه و مفاد آن گفتنی هایی است که در این وجیزه به چند مورد از آن اشاره خواهد شد:

اول: پس از اتمام مذاکرات و امضای توافقنامه از سوی طرفین، دکتر روحانی ریاست محترم جمهور نامه ای را خطاب به رهبر معظم انقلاب نوشتند و به نوعی « به رسمیت شناخته ‌شدن حقوق هسته‌ای ایران» را به معظم له تبریک گفتند که مقام معظم رهبری در جواب نامه ایشان با تاکید بر اینکه « ایستادگی در برابر زیاده خواهی ها همواره باید شاخص خط مستقیم حرکت مسئولان این بخش باشد» فرمودند: « دستیابی به آنچه مرقوم داشته‌اید، در خور تقدیر و تشکر از هیأت مذاکرات هسته‌‌ای و دیگر دست‌اندر‌کاران است و می‌تواند پایهٔ اقدامات هوشمندانهٔ بعدی قرار گیرد.» پس از این نامه از سوی رهبر معظم انقلاب، این تصور در اذهان خیلی ها پیش آمد که عملکرد تیم مذاکره کننده چون مورد تشکر رهبر انقلاب قرار گرفته، پس الزاما توافق با نظر مستقیم ایشان بوده نباید از آن انتقاد کرد. در این باره توجه به سخنان چند روز قبل رهبر انقلاب در جمع بسیجیان در مصلی تهران ضروری است که ایشان ضمن تاکید بر اینکه در جزییات مذاکرات دخالتی ندارند، بر مشی عمومی خود که حمایت از دولت های مختلف است تاکید کردند و فرمودند: «بنده اصرار دارم بر حمایت از مسئولانى كه اجراى كار برعهده‌شان است، از همه‌ى دولتها بنده حمایت میكنم، از مسئولان - مسئولان داخلى، مسئولان خارجى - حمایت میكنم و وظیفه‌ى ما است ... لذا اینها به كمك احتیاج دارند، من هم كمكشان میكنم، حمایتشان میكنم ... ما البتّه در جزئیّات این مذاكرات مداخله نمیكنیم.»

پر واضح است که رهبر انقلاب همانطور که همواره مشی خود را حمایت از سیاستهای دولت در نظر گرفته اند، به لزوم نقد عملکرد دولت از سوی اقشار مختلف مردم بارها و بارها اشاره نمودند و این مهم را در دولت های پیشین نیز ثابت کرده اند چنانچه از میان صدها و صدها نمونه به ذکر یک نمونه بسنده می کنیم: بازخوانی توافق سعد آباد در ده سال قبل به خوبی نشان می دهد که آیا انتقادات امروز بر سر مفاد توافقنامه ژنو اقدام بجایی است یا خیر؟

 مهرماه 1382 وقتی مذاکرات سعد آباد انجام شد، جمع کثیری از نیروهای انقلابی به نتیجه آن مذاکرات اعتراض داشتند، در همین حال در آن برهه رهبر معظم انقلاب در 11 ابان 1382 با تایید اقدام صورت گرفته در سعد آباد فرمودند: «کارى که مسؤولان کردند، کار درستى بود. البته این آغازِ قضیه است و کار تمام نشده است. اگر ادامه این کار به همین روالى که تاکنون طرّاحى شده، ادامه پیدا کند، هیچ ایرادى ندارد؛ اما اگر قرار باشد دشمنان یا مراکز قدرت، فزون‏خواهى کنند و سنگر به سنگر جلو بیایند و ما هم عقب‏نشینى کنیم، این مى‏شود تسلیم، که به هیچ‏وجه درست نیست و اجازه چنین کارى هم داده نخواهد شد

در واقع رهبر انقلاب ضمن حمایت از سیاست های تیم مذاکره کننده وقت، شرط درستی کار را «عدم تسلیم پذیری»، «ایستادگی در برابر غرب» و «لزوم قاطعیت در رفتار» دانستند و امضای توافق نامه را به تنهایی آغاز قضیه بیان کردند.

 لذا در ادامه روند عملکرد تیم مذاکره کننده دولت اصلاحات بگونه ای بود که حسن روحانی در سال 84 در نامه به البرادعی، خود به نقد عملکرد تیم مذاکره کننده هسته ای تحت مدیریت خویش پرداخت و نوشت: « با گذشت یک سال دیگر و با انجام بیش از یک هزار روز از سخت‌ترین بازرسی‌ها، مدیرکل در بند 112 گزارش نوامبر سال 2004 خود، مجدداً تأکید کرد که "تمامی مواد هسته‌ای اعلام شده در ایران مورد حسابرسی قرار گرفته و بنابراین، چنین موادی به سوی فعالیت‌های ممنوعه منحرف نشده‌اند". متأسفانه، در مقابل اگر نگوییم هیچ، ایران مابه‌ازای بسیار اندکی دریافت کرد و بارها اقدامات اعتمادساز خود را افزایش داد و تنها در عوض آن، با قول‌های انجام نشده و درخواست‌های بیشتر روبه رو شد.» (صفحه 582کتاب امنیت ملی و دیپلماسی هسته ای، خاطرات دکتر حسن روحانی)

 

این روند منجر شد تا رهبر انقلاب در 13 دی 1386 و پس از اتمام کار دولت قبل -توجه کنید که اتمام دوره دولت وقت- در جمع دانشجویان استان یزد تاکید کنند: «من همان وقت هم در جلسه‌ى مسئولین - كه از تلویزیون پخش شد - گفتم اگر چنانچه بخواهند به این روند مطالبه‌ى پى‌درپى ادامه بدهند، بنده خودم وارد میدان میشوم؛ همین كار را هم كردم. بنده گفتم كه بایستى این روند عقب‌نشینى متوقف شود و تبدیل بشود به روند پیشروى، و اولین قدمش هم باید در همان دولتى انجام بگیرد كه این عقب‌نشینى در آن دولت انجام گرفته بود؛ و همین كار هم شد.»

ایشان در 3 مراد 1391 نیز با اشاره به این مساله فرمودند: «عقب‌نشینى‌ها آنها را گستاخ‌تر كرد، طلبكارتر كرد. یك روزى بود كه مسئولین ما قانع بودند كه اجازه بدهند ما ۲۵ سانتریفیوژ در كشور داشته باشیم؛ آنها گفتند نمیشود! اینها قانع شدند كه ۵ تا سانتریفیوژ داشته باشیم؛ باز هم گفتند نمیشود! مسئولین ما قانع شدند كه ۳ تا سانتریفیوژ داشته باشیم؛ باز هم گفتند نمیشود! امروز گزارش را شنیدید، یازده هزار سانتریفیوژ داریم! اگر ما آن عقب‌نشینى‌ها را، آن انعطافها را ادامه میدادیم، امروز از پیشرفت هسته‌اى كه هیچ خبرى نبود.» 

از این رو بدیهی است در شرایط کنونی که رهبر معظم انقلاب در پاسخ به نامه رییس جمهور، با تاکید بر اینکه «آنچه رییس جمهور مرقوم داشته است»، از فعالیت های تیم مذاکره کننده هسته ای تشکر کرده اند، بخش دوم آن که «ایستادگی در برابر زیاده خواهیها همواره باید شاخص خطّ مستقیم حرکت مسئولان این بخش باشد» مورد مطالبه قرار گرفته فلذا این که عده ای انتقادات وارد بر توافق صورت گرفته را خلاف منویات رهبر انقلاب بخوانند حرف بیهوده ای بیش نیست چرا که قدردانی از تلاش دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران خصوصاً تیم مذاكره ضروری است و انتقادات صورت گرفته هرگز به معنای نادیده انگاشتن زحمات دوستان نیست، بلكه برای اصلاح نواقص و خدمت بهتر به مردم بزرگوار ایران است.

دوم: آقای روحانی در نشست خبری خود در نهاد ریاست جمهوری که ساعاتی بعد از اتمام مذاکرات انجام شد، گفت: «در متن این توافق به صراحت آمده که ایران غنی‌سازی خود را انجام خواهد داد و به همین دلیل من به ملت ایران اعلام می کنم که فعالیت غنی‌سازی ایران به همان صورت سابق ادامه می‌یابد.»

 محمد جواد ظریف نیز در نشست خبری خود در ژنو در این باره اعلام کرد: «مهم‌ترین بخش تفاهم به رسمیت شناختن غنی‌سازی ایران است.»

 اما بلافاصله، جان کری وزیر خارجه امریکا در نشست خبری خود، تفسیر دولت این کشور از توافق 1+5 با ایران را این چنین اعلام کرد: «در این توافق، حق غنی‌سازی برای ایران به رسمیت شناخته نشده است ... طبق توافق ما، جلوی پیشرفت و توسعه برنامه هسته ای ایران از اکنون گرفته خواهد شد ... من در کنگره به تحریم های ایران رأی دادم و هدف این تحریم‌ها به پای میز مذاکره کشاندن ایران بود.»

 حال سوال اینجاست که مگر یک توافقنامه واحد امضا نشده است؟ چرا از یک توافق، قرائت های گوناگون می شود؟ و آیا توافقنامه بیش از یک ساعت دوام نیاورده؟ اصلا آیا «حق غنی سازی» ایران به رسمیت شناخته شده یا خیر؟

طبق نص صریح معاهده npt –منع گسترش سلاحهای هسته ای- که جمهوری اسلامی ایران آن را امضا کرده و عضو آن به حساب می آید می بایست «کشورهای عضو این پیمان می توانند بدون هیچ محدودیت خاصی تا جایی که غنی سازی اورانیوم آنها به سمت ساخت سلاح هسته ای منحرف نشود به غنی سازی بپردازند» اما در توافقنامه ژنو برخلاف بند چهار معاهده npt از حق غنی سازی اورانیوم ایران به صورت «محدود» و بنا بر توافقات طرفین در آینده سخن به میان آمده است و حتی میزان 20% غنی سازی که تا پیش از مذاکرات ژنو ایران اجازه تحصیل آن را داشت، در حال حاضر به 5% محدود شده است و این به معنای آن است که حق طبیعی و مسلم ایران برای غنی سازی بدون محدودیت اورانیوم در چارچوب NPT  به رسمیت شناخته نشده است. فلذا طبق این توافقنامه بود که دکتر روحانی و دکتر ظریف از به رسمیت شناخته شدن حق غنی سازی سخن گفتند –اما از محدودیت آن نه- و البته مقامات غربی ادعای نپذیرفتن حق غنی سازی کشورمان را مطرح ساختند- اما از غنی سازی 5درصد ایران حرفی نزدند- مع الوصف می توان اینگونه نتیجه گیری نمود که: «منظور مسئولین داخلی حق غنی سازی 5درصد بوده که به رسمیت شناخته شده و مقصود غربی ها حق غنی سازی 20درصد بوده که فعلا برخلاف معاهده npt پذیرفته نشده»

سوم: در خصوص توافق نامه ژنو، گفتنی های بسیاری است؛ از تعهدات طرفین، موازنه این تعهدات، گام نهایی تا انجام این تعهدات و گام های بعدی... اما آن چیزی که مسلم است با رفع تحریم فلزات گرانبها، خودرو-که بیشترین ضرر را شرکت پژو فرانسه متحمل شده بود- و صنعت پتروشیمی تا حدودی فشار تورم کاهش می یابد اما این کاهش تورم بیشتر مربوط به کالاهای لوکس می باشد. آنچه بر کاهش تورم و فشار اقتصادی بیشترین تاثیر را دارد تحریم های نفتی و بانکی است که دست نخورده باقی ماند، از طرفی این نکته نیز در خور توجه است که طی سال گذشته صادرات پتروشیمی صورت می گرفته و واردات طلا نیز به همین شکل، بنابراین کاهش قیمت طلا  به جو روانی پس از مذاکرات برمیگردد بصورتی که به فاصله 12ساعت پس از امضای توافقنامه قیمت سکه کاهش 50هزار تومانی را تجربه کرد اما دیری نپایید که به تدریج شاهد افزایش قیمت طلا پس از کاهش دفعی آن بودیم. با این وجود کاهش تحریم ها در سه حوزه فوق الذکر به صورت مقطعی بر کاهش تورم تاثیر گذار است و سهم قشر مستضعف از این کاهش تورم بسیار کمتر از قشر مرفه جامعه است. دولتمردان و کارشناسان اقتصادی دولت می بایست این کاهش تحریم ها را نقطه شروع دانسته و با اتکا بر ظرفیت های درونی و بالقوه کشرمان را بالفعل کنند.

سوالات پایانی: آیا کشورهای 1+5 –خاصه آمریکا، انگلیس و فرانسه-  برخلاف گذشته به تعهدات خود پایبند می مانند؟ و بر فرض پایبندی ایشان، گام بعدی ایران در 6ماه آینده با وجود از دست دادن برگ برنده غنی سازی 20 درصد چه می تواند باشد؟ حال آنکه طرف مقابل تحریم های نفتی و بانکی را برگ برنده خود می داند....

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


دوشنبه 2 دی 1392 01:34 ب.ظ
likeeeeeeeeee
چهارشنبه 13 آذر 1392 10:01 ق.ظ
سلام علیکم
مجموعه صوتی محرم92 شیراز
www.madahan-shiraz.blog.ir
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


امان از روز غفلت...
عباس توانا
درباره وبلاگ

آیا آن روز خواهد رسید که دوشادوش احمد متوسلیان و دیگر سیوف خمینی، انتقام آن دوشنبه پاییزی و چادری که خاکی شد را بستانیم؟ آه از مادر … آه از دست سنگین و بی رحم … آه...
فمنهم من قضی نحبه و منهم من ینتظر.

شعار: سلاح ما قلم ماست.
یا حق

مدیر وبلاگ : عباس توانا
نویسندگان
آمار وبلاگ
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
پایگاه دانشجویان انقلابی